SNIMANJE KANALIZACIJE KAMEROM
Nekada je bilo nezamislivo da u potpunosti dopremo do unutrašnjosti analizacionih i vodovodnih sistema i vidimo pravo stanje u njima.
Danas, kako je tehnologija napredovala, imamo veoma moderne i inovativne mogućnosti. jedna od najefikasnijih jesu i kamere za snimanje cevi, koje koriste vodoinstalateri u fazi detekcije.
U kojim slučajevima se radi snimanje cevi kamerom?
Snimanje cevi kamerom radi se u početnoj fazi popravke i saniranja problema, najčešće problema zagušenih odvoda, dakle u fazi detekcije problema.
One su veoma korisne i daju fantastičan prikaz.
U pitanju su specijalne kamere za snimanje cevi, koje mogu koristiti samo licencirani vodinstalateri koji su prošli svu neophodnu obuku i imaju puno iskustva.
Snimanje cevi kamerom radi se u fazi detekcije problema i kako bi se jasno videlo stanje u cevima.
Na ovaj način, vodoinstalateri mogu dobiti veoma korisne informacije o mestu zagušenja, što je veoma važno u slučajevima kada je potrebno raditi otpušavanje vertikale, kao i samog stepena i količine zagušenja, kako bi vodoinstalater potvrdio da je zagušenje veliko i da će biti potrebno mašinsko otpušavanje kanaliazacionih ili vodovodnih cevi.
Takođe kamere snimaju unutrašnjost cele dužine kanalizacinog sistema i mogu otkriti i mesta curenja cevi, mesta gde su cevi napukle od korozije i slično, što je takođe korisna informacija u slučaju zamene cevi.
Koje vrste kamera postoje i ko ih može koristiti?
Kamere za snimanje cevi su specijalizovane kamere koje koriste vodoinstalateri za detekciju zagušenja i drugih kvarova u cevima.
U pitanju je veom skupocena oprema, i zato je mogu koristiti samo stručna lica sa licencom i iskustvom u snimanju cevi putem kamera.
U zavisnosti da li je potrebno snimanje kanalizacionih ili vodovodnih cevi, razlikuju se i kamere za snimanje cevi.
Postoje optičke kamere, koje se koriste isključivo za snimanje kanalizacionih cevi.
Optička kamera sastoji se od glave kamere, na kojoj postoji sitan ulaz, koji može neometano prolaziti kroz cevi prečnika do Fi-200. Glava kamere snima unutrašnjost cevi do 30 metara dužine, bez ikakvih dodataka.
Ove kamere emituju informacije putem snimka na ekranu gde se jasno vidi unutrašnjost cevi i nepogrešivo se može utvrditi mesto zagušenja ili curenja vode.
Tu su i termalne kamere koje se koriste u stanovima, kućama, zatvorenim objektima i informacije dobijamo na osnovu temperature vode. Ukoliko je u cevima voda vruća, upaliće se crvena lampica odnosno signalizacja, ukoliko je voda u cevima hladna boja lampie biće plava.
Pored ove dve vrste postoji i Geofon, koji se koristi za spoljni prostor, za intervencije na otvorenom, na livadama, u dvorištu. Kamere se ubace u beton ispod cevi i na taj način se vrši snimanje.
Šta nakon detekcije?
Nakon što smo obavili profesionalno snimanje kamerom, imate dve opcije jedna je da nastavimo sa radovima, a druga je da saslušate našu dijagnostiku i predloge u vezi sa načinom odgušenja ili saniranja problema.
Ove kamere daju veoma precizne informacije zahvaljujući najnovijoj tehnologiji i zato nakon što imamo jasnu sliku o samom problemu pristupamo samom rešavanju, koje se obično sastoji od mašinskog otpušavanja cevi ili zamene cevi ukoliko je problem oštećena cev.