OTPUŠAVANJE SUDOPERE SURČIN


Odvodi su teško vidljiva i nepristupačna mesta i zato je teško stići do njih i detektovati problem.

Na žalost veoma čest je slučaj sa zapušenim odvodima, koji su posledica nemarnosti.

Odvodi se retko zapuše sami od sebe, a obično se to dešava kada u njih bacamo ono što nikako ne bi smelo da završi u odvodu.

Šta ne smemo bacati u odvode?

U zavisnosti od vrste odvoda postoji grupa stvari koje ne smemo bacati u njih.

Kada su u pitanju sudopere, koje svakodnevno koristimo, jer u njima peremo sudove, često se dešava da ostaci hrane dospeju u odvod i izazovu zagušenje.

Takođe, mnogobrojne tečnosti koje na prvi pogled deluju bezazleno mogu biti katastrofalne po vaše odvode.

To su pre svega talog od kafe, koji zbog svoje gustine, veoma lako zapušava sudoperu, a zatim i ulja, masti koje takođe prave trenutno zagušenje. Kada su u pitanju wc šolje, tada su na vrhu liste zabranjenih stvari one za ličnu higijenu.

Neprijatellj broj 1 jesu vlažne maramice, koje se ne mogu rastvoriti u vodi i najbrže dovode do zagušenja, zatim tu je i velika količina dlaka, štapići za uši, vate i slično.

Slivnik u kadi često ostaje zapušen usled preterane količine kozmetičkih proizvoda.

Dlake su uvek problem broj jedan, jer veoma lako dovode do zagušenja.

Kako da znamo da je do zagušenja došlo?

Zagušenje se veoma lako otkriva. Zagušenje sudopere otkrićete po vodi koja sporo otiče u sudoperi ili u gorem slučaju stoji. Neprijatni mirisi iz sudopere, siguran su znak da je potrebno očistiti sudoperu i da je došlo do zagušenja.

Postoji nekoliko jasnih znakova koji ukazuju na zapušenje sudopere, što olakšava prepoznavanje problema i reagovanje na vreme. Jedan od najuočljivijih znakova je spor ili otežan protok vode u sudoperi. Ako primetite da voda sporije otiče nego obično ili čak stoji u sudoperi, to može biti indikacija da je došlo do zapušenja odvoda.

Pored toga, još jedan jasan znak zapušenja sudopere su neprijatni mirisi koji se šire iz odvoda. Ovi mirisi mogu biti posledica nakupljanja ostataka hrane, masnoća ili drugih materijala u odvodu, što može izazvati neugodan miris koji se širi po kuhinji.

Takođe, moguće je da ćete primetiti da se voda vraća u sudoperu ili čak u susedne sudopere ili slivnike kada koristite vodu u drugim delovima kuhinje. Ovo nazadno pražnjenje vode takođe može biti znak da je odvod zapušen i da voda nema slobodan prolaz kroz cevovodni sistem.

Dodatni znakovi zapušenja sudopere mogu uključivati ​​bubrenje ili vibraciju cevi prilikom pražnjenja sudopere, što ukazuje na blokadu u cevima. Takođe, možda ćete primetiti da se voda ne pražnjava ravnomerno ili da dolazi do iznenadnog naglog zaustavljanja protoka vode tokom korišćenja sudopere.

Važno je naglasiti da se zapušenje sudopere ne mora nužno manifestovati u svim ovim simptomima istovremeno. Često se problem može manifestovati samo kroz jedan ili dva od navedenih znakova, ali bilo koji od njih ukazuje na potrebu za reakcijom.

U situaciji kada primetite ove znakove zapušenja, važno je delovati brzo kako biste sprečili dalje probleme i oštećenja vodovodnog sistema. Ignorisanje zapušenja sudopere može dovesti do komplikacija poput izlivanja vode, oštećenja cevi ili čak poplave u domu, što može prouzrokovati značajnu štetu i dodatne troškove popravke.

Stoga, bitno je da svaki domaćin bude upoznat s ovim znakovima zapušenja sudopere kako bi mogao promptno reagovati u slučaju potrebe. Redovno održavanje sudopere i odvoda takođe može pomoći u sprečavanju zapušenja i očuvanju funkcionalnosti vodovodnog sistema u domu.

Da li možete sami otpušiti sudoperu i na koji način?

Sudopera ali i drugi odvodi su veoma kompleksni i teško vidljivi.

Zato nije uvek jednostavno znati koliko je zagušenje nastalo i kako se može otkloniti. Istina je da možete prvo pokušati sami da otpušite sudoperu, uz pomoć nekog od recepta iz kuhinje, kao što je smesa od sode bikarbone i soli ili sirćeta i soli i vode i da sačekate da deluje, a da zatim ponovo pustite vodu.

Ukoliko je suopera i dalje zapušena a voda se podiže na gore, to je znak da će vam biti potreban vodoinstalater.

Da li vodoinstalater može otpušiti sve vrste zagušenja?

Ukoliko je profesionalan i iskusan, vodoinstalater može otpušiti sve vrste odvoda, bez obzira koliko je zapušen.

Kada je reč o otpušavanju sudopere, možemo govoriti o ručnom i mašinskom otpušavanju.

Ručno otpušavanje primenjuje se kada su zagušenja lakša. Prilikom ručnog odgušenja koristi se vakum guma ili sajla, a prilikom težih zagušenja, mora se primeniti mašinsko otpušavanje sudopere.

Šta je mašinsko otpušavanje sudopere?

Mašinsko otpušavanje sudopere radi se u slučajevima kada dolazi do teškog oblika zagušenja sudopere, odnosno kada su naslage toliko tvrde, da se moraju razbiti profesionalnim mašinama.

Naslage na ovaj način su se nakupljale duže vreme, a ono je obično potrebno, ukoliko ste mesecima i godinama nemarni prema odvodima i sudoperi i u nju bacate ostatke hrane, ulja, soc od kafe, pikavce.

Tada će u jednom trenutku sigurno doći do zagušenja.

Mail za reklamacije: vodomen12@gmail.com | tijana.bosiocic96@gmail.com | mlaznicavoda@gmail.com