OTPUŠAVANJE SUDOPERE SOPOT


Sudopera koja se zapuši može biti prilično frustrirajuća situacija. Čak i ako ste do sada bili pošteđeni tog problema, nije zgorega biti pripremljen za takve nevolje. Postoje različiti razlozi zbog kojih se sudopera može zapušiti, a najčešći su nakupljanje ostataka hrane, masnoća ili stranih predmeta u odvodu. Čišćenje zapušene sudopere može biti prilično neugodno i zahtevno, ali s pravim pristupom možete rešiti problem bez većih komplikacija.

Jedna od prvih stvari koje možete probati jeste upotreba klasičnog domaćeg sredstva za čišćenje sudopere, poput sode bikarbone i sirćeta ili specijalnih hemijskih sredstava za otpušavanje odvoda. Ako se odlučite za ovu opciju, važno je da pratite uputstva na proizvodu kako biste izbegli oštećenje odvoda ili drugih problema. U nekim slučajevima, možda ćete morati koristiti i mehaničke alate poput klješta ili ventuze kako biste fizički uklonili blokadu.

Ako ni jedan od ovih metoda ne uspe, možda je vreme da pozovete stručnjaka. Vodoinstalateri su obučeni za rešavanje svih vrsta problema s vodovodnim instalacijama, uključujući i zapuštene sudopere. Iako možda zvuči kao nepotrebna troškova, pozivanje vodoinstalatera može biti najsigurnija opcija ako ne možete sami rešiti problem ili ako sumnjate da je problem složeniji nego što se čini.

Važno je napomenuti da redovno održavanje može sprečiti većinu problema s odvodima. Preporučuje se redovno čišćenje sudopere, izbegavanje bacanja velikih komada hrane u odvod i korišćenje rešetke za sudoperu kako biste sprečili nakupljanje ostataka hrane. Takođe, možete razmotriti i korišćenje sredstava za sprečavanje zapušenja odvoda koja se mogu naći u prodaji.

U krajnjoj liniji, ako dođe do zapušenja sudopere, važno je ostati smiren i ne paničiti. Većina problema s odvodima može se rešiti relativno jednostavno uz pravilne alate i tehnike. Međutim, ako se suočite s ozbiljnijim problemom ili niste sigurni kako postupiti, uvek je bolje potražiti pomoć stručnjaka kako biste izbegli moguća oštećenja ili komplikacije.

Zašto dolazi do zapušene sudopere?

Sudopera se retko kada zapuši sama od sebe, a ukoliko ste nemarni prema njoj, vrlo brzo ćete doći u situaciju da ona bude zapušena.

Na listi stvari koje sigurno dovode do zagušenja sudopere, jesu ostaci od hrane, i različiti sosevi i tečnosti od kuvanja, kao i ulja, soc od kafe i masti.

Takođe, sredstva sa pranje sudova u kontaktu sa mastima postaju gušći, kada se ohlade imaju veći volumen, pa samim tim brže dovode do zagušenja.

Ukoliko praznite pepeljaru u sudoperu, to je kobna greška, jer će se pikavci zaglaviti u cevima, a tada ćete morati da zovete vodoinstalatera.

U retkim situacijama, dešava se da neko od komšija u zgradi uspe da zapuši sudoperu a da se to prelije i na celu kuhinjsku vertikalu.

To je već ozbiljniji problem, koji zahteva da niko od stanara ne koristi sudoperu, dok se otpušavanje sudopere ne obavi.

Kako da rizik od zapušene sudopere smanjite na minimum?

Već smo nabrojali šta od navedenog nikako ne bi trebalo da dospe u sudoperu i koje to reakcije dovode do zagušenja. Kako bi smanjili rizik, dovoljno je da ove stvari izbegavate da radite.

Takođe, nije na odmet da jednom mesečno očistite svoje odvode, nekim od sredstava za održavanje odvoda, koji će malo pročistiti sitnije čestice i koji uz to i lepo mirišu.

Najveći broj proizvoda urađen je tako da se može sipati u bilo koji odvod. Jednom mesečno ubacite npr. štapić u sudoperu, kadu, wc šolju i trebalo bi da to bude dovoljno za održavanje odvoda.

Savesnim ponašanjem uštedećete novac za vodoinstalatera ali i živce, jer nikada nije prijatno, kada vam se sudopera zapuši, a vi baš tada nemate novca i vremena da se time bavite.

Šta ako se sudopera ipak zapuši?

Ukoliko vam se ipak dogodi da zateknete zapušenu sudoperu, ne brinite. Iskusni vodoinstalateri će veoma jednostavno rešiti problem, bez obzira na stepen zagušenja.

Sve što je potrebno je da pozovete vodoinstalatera i objasnite mu u čemu je problem.

Vodoinstalater će već tada znati o kakvom se zagušenju radi, ali tačne informacije dobićete tek nakon što izađe na teren.

Vodoinstalater će proceniti da li je dovoljno samo ručno odgušenje ili će morati da radi mašinsko odgušenje.

U većini slučajeva, svaka vrsta zagušenje se može otkloniti, samo je pitanje tehnike i vremena.

Vodoinstalateri najčešće rade mašinsko otpušavanje sudopere, uz pomoć specijalnih mašina pod pritiskom ili električnom sajlom.

Najveći broj intervencija je u vezi sa mašinskim otpušavanjem sudopere, jer se uglavnom dešava da klijenti duže vreme zanemaruju odvode i bacaju ostatke hrane, a zovu vodoinstalatera, kada je već kasno i kada cevi ostanu poprilično zapušene.

Ipak, ni jedna vrsta zagušenja, nije problem, jer uz pomoć pravih mašina, odgušenje se odvija u roku od jednog dana, za svega nekoliko sati.

Mail za reklamacije: vodomen12@gmail.com | tijana.bosiocic96@gmail.com | mlaznicavoda@gmail.com